Na Heurece využíváme personalizaci a cílenou reklamu. Na základě vašeho chování na Heurece personalizujeme její obsah. Kliknutím na „Rozumím“ nebo jinam souhlasíte také s využíváním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na dalších webech. Personalizaci a cílenou reklamu si můžete vypnout v nastavení prohlížeče. Více


Poradna Meteostanice

Jak vybrat správnou meteostanici?

Chcete-li si domů pořídit meteostanici, je dobré zvážit před samotným nákupem hned několik důležitých parametrů. Chcete opravdu meteostanici a nebo vám stačí jen venkovní teploměr? Chcete sledovat kompletní meteo údaje jako jsou teplota a vlhkost vzduchu, množství srážek, rychlost a směr větru, UV záření? Preferujete klasické mechanické přístroje nebo jdete s dobou a požadujete digitální bezdrátové zařízení? Dnes již také můžete naměřená data stahovat do počítače, a protože výběr je čím dál větší, správně se rozhodnout nemusí být na první pohled tak jednoduché.

Rychlé odkazy:

Před nákupem domácí elektronické meteostanice

Nejprve je nutno zvážit, zda chceme znát jen předpověď počasí, nebo také požadujeme zobrazení všech měřených hodnot na displeji. Pokud nám stačí pouze předpověď počasí, bude nám vyhovovat stanice, která má na displeji jen ikony předpovědi počasí, případně zobrazení vnitřní a vnější teploty (např. meteostanice Viking 02033, JVD 184 Ultra Slim) a nemá zobrazení hodnoty atmosférického tlaku, graf vývoje tlaku, možnost přepočtu tlaku na hladinu moře, popř. paměti na hodnoty tlaku v uplynulých hodinách.

Potřebujeme znát hodnotu atmosférického tlaku?

Pokud chceme sledovat vývoj atmosférického tlaku, musíme vyhledat přístroj, který má graf vývoje tlaku. Jedná se o sloupcový graf (např. meteostanice TFA 35.1033 Oracle, TFA 35.1059 EASY METEO nebo Garni 2068), který znázorňuje vývoj tlaku za posledních 12, nebo 24 hodin. Jestliže také potřebujeme vědět konkrétní hodnoty tlaku v uplynulých hodinách musí mít přístroj paměti, do kterých se hodnota naměřeného tlaku zaznamenává (u některých modelů za posledních 12 hodin, u jiných za 24 hodin). Měřená je hodnota tlaku absolutního tj. v místě, kde se přístroj nachází.

Měříme bezdrátově a to na různou vzdálenost?

Většina domácích meteorologických stanic má měření teploty a to vnitřní (v místě, kde se stanice nachází) a vnější (v místě, kde je čidlo). Také většina dnešních meteostanic používá pro měření vnější teploty, popř. vlhkosti bezdrátové čidlo, jehož signál má přibližný dosah ve volném prostoru 30m, nebo u některých modelů až 100m (např. Garni 1238 či TFA 35.1070.IT). Některé stanice mají možnost použití více bezdrátových čidel pro měření teploty (popř. vlhkosti) na několika místech. Počet čidel, která lze použít je různý, zpravidla tři, ale v nabídce můžete najít i stanice, které mají možnost použít až pěti čidel (např. poloprofesionální meteostanici WXR LM2).

Displej může být osvětlený různými barvami

Dále je nutno zvážit, zda je pro váš důležité osvětlení displeje. Některé stanice tuto možnost nemají. Zpravidla jde o stanice s displeji o větších rozměrech. Jiné mají displej osvětlený pomocí LED diod. Dokonalejším systémem osvětlení je tzv. EL backlite, což je rovnoměrné osvětlení a to barvou zelenou, nebo modrou. Pro stálý podsvit displeje je již nutný adaptér, ale takových stanic není až tak mnoho (např. meteostanice TFA 35.1072 nebo stanice s inverzním displejem VENTUS 194).

Zajímá mne východ a západ slunce?

V případě, že chceme meteorologickou stanici, která má opravdu dobré vybavení funkcemi, pak musíme najít model, který graficky zobrazuje fáze měsíce a třeba také čas východu a západu slunce (např. meteostanice FWA s fotorámečkem se 7" tft displejem). U funkce zobrazení času východu a západu slunce je ovšem nutno zjistit, zda stanici lze nastavit pro naši republiku. V paměti stanice musí být alespoň nastavení pro Prahu (bývá označeno mezinárodním kódem PRG), jinak v případě nastavení jiného evropského města dojde k časovému posunu těchto údajů. Existují však již stanice, kde lze nastavit přesnou zeměpisnou šířku a délku pro libovolné místo na zemi (např. Garni 657).

Data potřebuji dostat do PC a dále s nimi pracovat

Náročnější zákazníky zaujmou pravděpodobně nejvíce poloprofesionální stanice, které kromě teploty, relativní vlhkosti a barometrického tlaku měří směr a rychlost větru, dešťové srážky, mají paměti na naměřené hodnoty, případně možnost propojení s počítačem (např. meteostanice Garni 1080 nebo Ventus 928 Ultimate). Tyto stanice mají mnoho funkcí, mezi které patří možnost nastavení různých druhů alarmů při překročení nastavených hodnot. Uvažujete-li však o sledování a měření meteorologických dat opravdu vážně a patříte-li k nejnáročnějším uživatelům, kteří chtějí slevodat hodnoty UV záření, solární radiaci, pak vaši pozornost zaměřte např. na meteostanice Davis, které patří ve svém oboru ke špičce.

Největší omyl aneb nenechte se napálit

Společným požadavkem pro správnou funkci předpovědi počasí je u všech domácích meteorologických stanic použití čidla pro měření atmosférického tlaku. Pokud přístroj takovéto čidlo nemá, pak nelze předpokládat správnou funkci a jde jen o předražený budík s teploměrem. Proto je velice vhodné u prodejce zjistit, zda skutečně tlakoměrné čidlo přístroj obsahuje. Nedejte se mýlit - přístroje od různých dodavatelů mohou být různé, byť na první pohled vypadají stejně. Existují možnosti různých modifikací a levnějších variant. Proto platí jako vždy ? nakupujte u odborníků.

Porovnat meteostanice